Program

Programhistorik

 

Arrangörer vid sammankomsterna där ej annat anges är Grödinge Hembygdsförening och Studieförbundet Vuxenskolan. Ingen entréavgift om inget annat anges.
GÖKOTTA
Torsdagen 13 maj Kristi Himmelsfärdsdag. Samling kl 06.00 vid Vårstahallen. Vi går en kort promenad
till en vacker plats i närheten och lyssnar på vårfåglarnas ”glada” sång. Ta med lite fika och smörgås, kikare,
fågelbok om du har, kläder för väder. Kontaktperson: Bertil Dahlby, tel 530 258 95.
SKOLDAGARNA
Tisdag 18 och onsdag 19 maj är det skoldagar i Vasastugan.;
VÄRDERINGSKVÄLL
Torsdagen 27 maj i Vasastugan mellan kl 17 och 20 med Peter Norén från auktionshuset Lauritz.com
och keramikhuset i Grödinge. Värdering av allt från dyrare antikviteter till kuriosa. Ej mynt eller frimärken.
Tag med vad du vill ha värderat. Friviligt inträde, föreningen tar tacksamt emot ditt stöd!
Åter startsidan
Sidan uppdaterad 7 maj 2010 SS
Arrangörer vid sammankomsterna, där ej annat anges, är Grödinge Hembygdsförening
och Studieförbundet Vuxenskolan. Ingen entréavgift om inget annat anges.
OBS! Platsantalet är begränsat till 55 personer.

PROGRAM VÅREN 2019
fram till 16 juni

GRÖDINGEGRUPPEN

Lördag–söndag 26–27 januari kl 12.00–15.00

Söndag 27/1 kl 14.00. Grödingegruppen. Barbro Gramén berättar.
Entré 50 kr

Lördag–söndag 2–3 februari kl 12.00–15.00

Lördag 2/2 kl 14.00. Harald Johansson berättar om sin bekantskap
med Rune Pettersson.
Entré 50 kr.

En utställning om konstnärskollektivet som arbetade i Grödinge
kyrkskola 1958–63. Vi visar tavlor av tre av gruppens medlemmar:
Vide Jansson, Rune Pettersson och Nalle Werner. Tavlorna har vi
fått låna av privatpersoner i Grödinge.
Fri entré till utställningen, men avgift till föreläsningarna.
Kaffeservering.

SVERIGE – ETT OVANLIGT RIKT KORGLAND

Söndag 17 februari kl 14.00

Korgmästaren Jonas Hasselrot berättar om korgtillverkning förr
och nu med utgångspunkt från korgar i hembygdsföreningens
samlingar och korgar han själv har gjort. Besökarna får titta och
känna på korgarna. Jonas visar olika korgtekniker och material.
Vi får också höra och se hur man gör rep och kassar av lindbast.

Ta gärna med egna korgar!
Kaffeservering. Entré 100 kr.

GRÖDINGES RUNSTENAR OCH ANDRA

Söndag 3 mars kl 14.00

Magnus Källström, forskare på Riksantikvarieämbetet, berättar
om våra runstenar, med särskild tonvikt på de nio stenar som finns
bevarade i Grödinge. Vad skrev man, vem ristade och varför restes
stenarna?
Entré 100 kr inkl kaffe.

ÅRSMÖTE

Söndag 10 mars kl 14.00. Vårstakyrkan, Ringvägen 26

Alla medlemmar hälsas välkomna till hembygdsföreningens årsmöte i Vårstakyrkan. Sedvanliga förhandlingar och utdelande av föreningens Kultur- och miljöpris. Efter förhandlingarna bjuder vi på kaffe och hembakat bröd. Lotteri med många fina vinster.

EN TITT I MAGASINET

Söndag 24 mars kl 12 – 15. Nedre våningen

För dig som är nyfiken på hur vi hanterar föreningens tusentals föremål, välkommen till öppet hus i magasinet. I montrar visas en ny liten utställning av vackra bindmössor och schalar ur samlingarna. Enkel kaffeservering. Se artikeln om föremålshanteringen på sid 4– 5 i tidningen.

TORPLIVET I VERKLIGHETEN

Söndag  7 april kl 14.00

Hembygdsforskaren Stig Geber berättar om livet på soldattorpet Brotorp som låg vid Brosjön, nära Vårsta. Vilka bodde där, hur många var de och hur såg deras liv ut? Vad åt de, hur klädde de sig och hur höll de sig varma på vintern? Hur länge fanns det soldattorp och varför kom de till? Entré 100 kr inkl kaffe.

PÅSKMARKNAD

Lördag 13 april kl 12.00 – 15.00

Försäljning av hantverk, påskpynt, böcker, växter, lotteri mm. Kaffeservering.

GEMENSAM VÅRSTÄDNING

Lördag 27 april kl 10.00 – 13.00

Vi hjälps åt att göra fint i och kring Vasastugan inför våren. Alla är hjärtligt välkomna! Ta gärna med egna redskap. Vi bjuder på kaffe, smörgås, kaka och en trevlig arbetsgemenskap!

VALBORGSFIRANDE

Tisdag 30 april. Start kl 19.00. Körsång 19.30. Brasan tänds kl 20.00

Traditionellt Valborgsmässofirande med sång av kören Nova Cantica under ledning av Helena Gautier och tal till våren av Johnny Frisk. Brasan tänds som vanligt av scoutkåren Gripen. Lotterier. Försäljning av kaffe och varm korv.

BOKSLÄPP ”ELINS TONÅRSDAGBOK FRÅN GRÖDINGE”

Lördag 11 maj kl 14.00

Äntligen är Elins tonårsdagbok från Grödinge 1874-1880 klar! Förlaget Balkong har hjälpt oss få fram en fin bok på 240 sidor med Elins text, utförliga kommentarer, många foton och andra bilder i färg och svartvitt, både gamla och nya. Personregister och en karta över Elins Grödinge kompletterar. Barbro Gramén och Stig Geber berättar om bokens tillkomst och boken finnas att köpa. Kaffeservering.

SKOLDAGAR

14 – 15 maj genomförs de uppskattade skoldagarna i Vasastugan. Då får lågstadieelever från trakten pröva på olika sysslor från förr som att meta, sätta potatis eller tälja en barkbåt .

BLOMBYTARDAG

Lördag 18 maj kl 10.00 – 12.00

Blev det plantor över efter vårens trädgårdsarbete? Kom och byt dem mot nya blommor. Fröer och sticklingar är också välkomna. Vi ordnar bord att ställa plantorna på, resten sköter ni själva. Har du inget att byta med – kom ändå. Kaffeservering.

SAMTIDSARKEOLOGI VID BROTORP

Lördag 25 maj kl 14.00 – 17.00

En samtidsarkeologisk utgrävning av platsen för soldattorpet Brotorp vid Brosjön, under ledning av arkeologerna Sven-Gunnar Broström och Maria Frisk. Vi undersöker vad som blivit kvar på platsen av föremål, husrester och växtlighet. Alla kan vara med. Den som inte vill krypa på marken kanske vet något om platsen eller de saker som kommer i dagen. Ta med egen kaffekorg. Avgift 50 kr.

LÄTTSAM FÖRSOMMARSTÄDNING MED GRILLNING

Söndag 16 juni kl 13.00 – 16.00

Välkommen till en lättsam försommarträff i Vasastugans lummiga trädgård. Tillsammans tar vi bort det ogräs som hunnit upp runt huset och vi kupar barnens potatisland. Ta gärna med egna redskap. Det blir också tid att koppla av i solen och grilla nere vid sjön och plats för barn och barnbarn att leka i buskarna! Hembygdsföreningen bjuder på grillkorv och bröd eller vegetariskt alternativ och kaffe. Saft till barnen.